
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Class AB |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 2.13 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Power Dissipation | 2.13 W |
| Number of Channels | 1 |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 63 dB |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Output Power | 3.1 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 85 dB |
| Max Output Power | 3.1 W |
| Load Impedance | 3 Ω |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 2749
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56938
Ext.Price$0.56938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56938 | $0.56938 |
| 10 | $0.41207 | $4.12070 |
| 25 | $0.37104 | $9.27600 |
| 50 | $0.34765 | $17.38250 |
| 100 | $0.32573 | $32.57300 |
| 300 | $0.30861 | $92.58300 |
| 500 | $0.29239 | $146.19500 |
| 1000 | $0.28127 | $281.27000 |
| 3000 | $0.26859 | $805.77000 |
| 5000 | $0.25648 | $1282.40000 |
